| Model |
AP720-L
|
| RF Specifications | |
| Radio | – Concurrent Dual-band |
| Protocol | – 802.11a/b/g/n/ac Wave2 |
| Operating Bands | – C5802.11b/g/n: 2.4GHz to 2.483GHz – 802.11a/n/ac: 5.150GHz to 5.350GHz, 5.47GHz to 5.725GHz, 5.725GHz to C55.850GHz (vary depending on countries) |
| Antenna | Built-in Antenna |
| Max Throughput | 1167Mbps |
| Spatial Streams | 2 |
| Maximum Transmit Power | 100mW |
| IP Rating | IP41 |
| Interfaces | |
| Service Ports | 1x 10/100/1000BASE-T Ethernet uplink |
| Console Ports | 1x Console Port |
| Power | |
| Power Supply | -local power supply (DC 5V/3A) -PoE (802.3af) |
| Power Consumption | <12.95W |
| WLAN | |
| Maximum clients per AP | 256 |
| BSSID capacity | 32 |
| Remote Intelligent Perception Technology (RIPT) | Support |
| Intelligent load balancing based on the number of users or traffic | Support |
| STA control | Support |
| Bandwidth control | Support |
| Preference for 5GHz (band select) | Support |
| Security | |
| PSK, Web, 802.1x authentication | Support |
| PPSK authentication | Support |
| Data encryption | WPA (TKIP), WPA2 (AES), WPA-PSK, and WEP (64 or 128 bits) |
| PEAP authentication | Support |
| User isolation | Support |
| Rogue AP detection and countermeasure | Support |
| RADIUS | Support |
| Wireless Intrusion Detection System(WIDS) | Support |
| Wireless Intrusion Prevention System (WIPS) | Support |
| Routing | |
| IPv4 address | Static IP address or DHCP reservation |
| IPv6 address | Manual or automatic configuration |
| Multicast | Multicast to unicast conversion |
| Management and Maintenance | |
| Network management | SNMP v1/v2C/v3, Telnet, TFTP, Web management |
| Cloud AC management | Support |
| FAT/FIT switching | Support |
| Physical Specification & Others | |
| Lock | Support |
| LED Indicators | 1 LED indicator (red, green, blue, orange, and flashing modes, breathing flashing mode for smart device access, and the indicator can be switched off to enable silence mode) |
| Dimensions (W x D x H) (mm) | 194 × 194 × 37 |
| Weight | 0.42kg |
| Environmental Specifications | |
| Temperature | Operating Temperature: -10°C to 50°C Storage Temperature: -40°C to 70°C |
| Humidity | Operating Humidity: 5% to 95% (non-condensing) Storage Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| Certification | |
| Wi-Fi Alliance Certification | Support |
| Radio Standard | EN300 328 EN301 893 |
| EMC Standard | GB9254 EN301 489-1 EN301 489-17 |
| Safety Standard | GB4943 EN/IEC 60950-1 |
AP720-L
RUIJIE Wireless AP Indoor 802.11ac Wave 2 Access Point, Dual-Band
3 Years Warranty c/w Lifetime Free Ruijie Cloud
802.11ac Wave 2 MU-MIMO Technology
802.11ac Wave 2 MU MIMO technology allows multiple clients processed at the same time – significantly increasing multi user throughput and essential for high-density wireless applications.
Stylish Design
The AP720-L employs a simplistic and stylish design to fit different scenarios.
Flexible Hybrid Management
3 different management modes for selection, perfect for your ever changing business needs
Zero Provisioning
No Software Installation
4-Step Fast Provisioning by Ruijie Cloud Mobile APP
![]()











